Boyun Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

İstesek de istemesek de hepimiz zaman zaman boyun ağrısı problemi ile karşı karşıya kalabiliriz. Buna bazen rüzgarda kalmak, bazen sporda yanlış hareketler yapmak neden olabileceği gibi, bazen de uzun süre aynı pozisyonda çalışmak, ya da yanlış uyku pozisyonları neden olabilmektedir. İncinen boyun kasları söz konusu olduğunda, boyun ağrısı evde nasıl geçer? boyun ağrısı için evde ne yapılabilir? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarından, yani boyun ağrısını nasıl geçirebileceğinizden söz edeceğiz…

Boyun Ağrısı İçin Evde Ne Yapılabilir?
Boyun Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

• Eğer boyun ağrısının nedeni, sporda yapmış olduğunuz yanlış bir hareket ise, muhtemelen bir kas grubu incinmiştir, ve kas ödemi söz konusudur. Bu gibi bir durumda, bölgeye buz uygulaması yapabilirsiniz. Bu, ödemin çözülmesini sağlar. Ancak, bu gibi durumlara sıcak uygulamaların da faydası olabilmektedir.

• Buz uygulamasından daha etkili olabilecek sıcak uygulamalar ise şu şekilde yapılabilir: Bir havlu ütü ile ısıtılıp boyun bölgesine uygulanabilir, elektrikli battaniye ile ısıtılmış yatağa yatılarak sıcaklıktan faydalanılabilir, kaloriferin önüne oturup sıcak etkisinden yarar sağlanabilir…

• Boyun ağrısını evde, alacağınız sıcak bir duş ile de giderebilirsiniz. Ama duşun sonrasında, saçlarınızı mutlaka kurutmalısınız. Çünkü ıslak olan saçlar kendiliğinden kururken, çevresinde bulunan organlardan ısı alır; ve ısı aldığı bölgeyi soğutur… Boyun da ıslak saç dolayısı ile soğuyacağından, ve bu durum kas spazmına neden olacağından sıcak duşun etkisini azaltmasına neden olacaktır.

• Eğer boyun ağrısı problemi ile karşı karşıya iseniz, bulunduğunuz ortama da dikkat etmelisiniz: Klimalı ortam, açık pencerenin önünde oturmak, rüzgarlı yerlerde bulunmak… sizin için ağrının daha da şiddetlenmesinden başka bir işe yaramayacaktır.

• Uyumak için kullanacağınız yastığın, boynunuzu desteklemesini sağlamalısınız. Boynunuz yastıktan yukarda; veya aşağıda kalırsa, bu durumun sizin adınıza pek de iyi olmayacağını belirtmeliyiz.

• Tüm bu önerilerimiz işinize yaramadı ise, ağrı kesici, ya da kas gevşetici özellik taşıyan ilaçlardan yardım alabilirsiniz.

• Boyun ağrısı problemi yaşarken, spor yapmaya bir süre ara verin. Aksi halde, boyun ağrısını tetikleyebilirsiniz. Ama, illa ki boyun için egzersiz yapmayı düşünüyorsanız, hafif olanları tercih etmelisiniz.

• Sürekli aynı pozisyonda kalmamaya, özellikle de başınızı aynı şekilde tutmamaya özen gösterin. Aralıklı olarak pozisyon değiştirmek bu anlamda mantıklı davranış olacaktır.

• Telefonla konuşurken, ellerinizi serbest bırakmak adına telefonu boyun – kulak arasına sıkıştırıp o pozisyonda kalmayın. Bunun yerine kulaklık kullanmayı tercih edin.

• İşini bilen birine, şiddetli olmayan bir masaj yaptırabilirsiniz…

One Response

  1. Emek çilingir 13 Nisan 2017

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası