Baş Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Baş ağrısı zaman zaman hepimizin karşılaştığı bir problemdir; ama çoğumuz, ara sıra karşılaştığımız bu sorunu çok da önemsemeyiz. Fakat sık sık, baş ağrısının tehlikeli olduğuna dair duyumlar alırız. Peki bu çelişkinin sonu nedir? Baş ağrısı ne zaman tehlikeli olur? Baş ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını yazımız içerisinde bulacak, baş ağrısının tehlikeli sayılabileceği işaretleri gözden geçirebileceksiniz…

Baş Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?
Baş Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli Olur?

• Baş ağrısının birden, çok şiddetli şekilde başlaması tehlikelidir. Bu tehlike hayati risk taşımakla birlikte, beyin damarlarında yırtılma durumlarında görülmektedir. Böyle bir durumda, doktora randevu alıp gitmek değil, direkt olarak en yakın acil servise başvurmak gerekmektedir. Elbette seçilecek hastanenin tam teşekküllü olması da önemlidir.

• Beyin tümörlerine bağlı baş ağrısı çok şiddetli olmasa dahi, hiç geçmemecesine devam etmektedir. Ve bu tür baş ağrıları, kafatasında yer olmadığından, bölgede büyüyen tümörün, beynin çevresinde bulunan zar, ve damarları germesi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde, beyinde ağrı duyusunun bulunmadığını belirtmemiz gerekir.

• Eğer baş ağrısı yavaş başlayıp, şiddetini sonradan sonraya arttırıyorsa, bu durum, toplardamarlarda tıkanmanın söz konusu olması, ya da sıvı akışının dengesinin bozulmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlar yavaş gelişim seyri izledikleri için baş ağrısının şiddeti de giderek artmaktadır.

• Bir efor sarf ettiğinizde, örneğin spor yaptığınızda, karşı cinsle birlikte olduğunuzda; ya da hapşırdığınızda başlayan baş ağrısı, eğer bozuk bir damar varsa, harcanan efor sonucu kafatası içerisinde artan basıncın, o damarı yırtmasına bağlı gerçekleşmiş olabilir, ve bu durum beraberinde beyin kanamasını getirmiş olabileceğinden tehlikelidir.

• Eğer bir kafa travması yaşanmışsa, sonrasında görülen baş ağrısı, eğer travmanın hemen sonrasında gelişmiş ise beyin kanamasına, zaman içerisinde gelişmişse de, toplardamarlardan yavaş bir şekilde sızan kanın birikerek beyni sıkıştırmasına neden olduğu için baş ağrısına sebep olabilmektedir.

• Ansefalit, menenjit gibi beyin iltihapları, ateşle birlikte baş ağrısı, uyuma isteği, bulanık zihin, cilt döküntüleri gibi belirtilerin de gözlemlenmesi ile şüphelenilecek durumlardır, ve mutlaka takip edilmeleri gerekmektedir.

• Eğer kişinin yaşı ileri ise; ve baş ağrısı yeni başlamış ise, bu durumun migren belirtisi olduğu düşünülemez. Daha çok beyin tümörleri, glokom, temporal arterit gibi problemler akla gelmektedir.

• Baş ağrısı ile birlikte çift görme, dudakların yarısında, bacak, ve kollarda uyuşma, güç kaybı, konuşmada bozukluk… gibi durumlar da söz konusu ise, bu durumun nedeninin beyin ile ilgili problemleri işaret ettiği düşünülmektedir.

• Hamile bir kadın, gebeliğinin son aylarında baş ağrısı problemi yaşarsa, ya toplar damar tıkanıklığından, ya da gebelik zehirlenmesinden şüphelenilmelidir. Lohusalıkta yaşanan baş ağrısının da dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.

• Migren hastası olsanız dahi, baş ağrısının şekli son zamanlarda değişiklik gösterdi ise; ve içtiğiniz ilaçlar baş ağrısını ya çok kısa süreli geçiriyor; ya da hiç geçirmiyorsa, yine tehlikeli olabileceğini, ve doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası