Adale Ağrısı Nasıl Geçer?

Adale ağrısı, pek çoğumuzun başına sık sık gelebilen, özellikle de ağır egzersizler; ya da uzun zaman yapmadığımız hareketleri yapmamızın sonucunda karşılaştığımız, genellikle de sebebini farklı şeylerde aradığımız ağrılardır. Bu nedenle, adale ağrısı konusunda bilinçlenmemiz, adale ağrısı nedir, adale ağrısının nedenleri nelerdir, adale ağrısı nasıl geçer… gibi pek çok sorunun yanıtı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Adale Ağrısı Nedir?

Genellikle sebebinin ne olduğunu kolaylıkla bulabileceğiniz, ancak, yine de emin olamayıp, farklı hastalıklarla karıştırabileceğiniz, vücudun farklı bölgelerinde görülebilen, zaman zaman tendon, ve kemik içi ağrılarını da beraberinde getirebilen ağrılara, basitçe adale ağrısı diyebiliriz. Kas ağrısı olarak da belirtilebilmektedir.

Adale Ağrısı Kimlerde Görülür?

Genel olarak hepimizde görülebilen adale ağrısı, örneğin grip gibi, tüm vücudu etkisi altına alabilen sistemik hastalıklarda, fibromiyalji gibi, nedeni çözülemeyen, vücudun farklı, ve çok yerinde dolaşan ağrıların bulunduğu kişilerde, ağır egzersiz yapanlarda; ya da ağır olmasa dahi uzun zaman egzersiz yapmamış olanlarda, ağır ev işleri yapan kadınlarda… görülebilmektedir. Kısacası, adale ağrısı kimlerde görülür sorusunun yanıtlarını belirli maddelerle sınırlamak yanlış olacaktır.

Adale Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, vücudumuzun tamamını etkileyen sistemik hastalıklar, örneğin grip, adale ağrısının nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kasların fazla kasılması, gerilmesi, kısacası, aşırı yüklenmeye bağlı zedelenmeler, stres, vücudun özellikle bazı kaslarının çok sık, ve fazla kullanılması, Bazı ilaçların yan etkileri arasında adale ağrısı yer alabileceği gibi, Kalsiyum, ve Potasyum eksikliği, üşütme… gibi durumlar da adale ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Adale Ağrısı Nasıl Geçer? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası