Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri

Pek çoğumuz, ağızdan kan gelmesinin ne denli kötü bir problem olduğunu biliyoruz. Ağızdan kan gelmesi nedenleri hakkında çok uzmanlaşmış olmasak da, az çok, durum hakkında fikir sahibiyiz. Bu yazımızda ise sizleri bu konu hakkında detaylı şekilde bilgilendirmeye çalışacağız: Ağızdan kan gelmesi ne anlama gelir sorusunun yanıtlarını vereceğiz. Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan kan gelmesi nedenleri hakkında mutlaka bir doktor ile görüşmeniz gerektiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Bizimki sadece size verilebilecek bir ön bilgidir…

Ağızdan Kan Gelmesi Ne Anlama Gelir?

• Ağızdan kan gelmesi nedenleri eğer üst solunum yolları ile alakalı ise, durumun tetkikinin Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Hem burundan kan geliyor; hem de tükürdüğünüzde kan geldiğini görüyorsanız, hiç zaman kaybetmeden üst solunum yolları ile ilgili kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

• Ağızdan kan gelmesi, eğer mide bulantısı, ve kusma şikayetleri ile birleşiyorsa, bu noktada akla ilk olarak mide; ve bağırsaklar getirilmelidir. Ancak bunun yanında akciğerden de şüphelenebileceğinizi belirtmeden geçmemeliyiz. Böyle bir durumda da yine zaman kaybetmeden, gerekli kontrollerinizi yaptırmalısınız.

• Ağızdan kan gelmesi nedenleri arasında akciğer tümörü, ve kanser hikayesi, olabilecek en kötü senaryo olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda genellikle kan, öksürük ile birlikte gelir, tükürük; balgam içerisinde kan, ya da kandan oluşan balgam bu gibi durumlarda söz konusu olabilir; ve beraberinde göğüste hırıltı da söz konusudur.

Ağızdan kan gelmesi, başta az miktarda olsa da, sonrasında çok hızlı şekilde artış gösterebilecek bir durumdur. Nedenleri, sadece yukarda belirtmiş olduklarımız değil de, tüberküloz, bronşektazi, apse… gibi sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle, mutlaka ciddiye alınması gereken bu sorun için, ağızdan kan gelmesi ne anlama gelir sorusunun, en kısa zamanda bir doktora sorulması, durumun mutlaka ciddiye alınması gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası