Ağız Kuruluğu Neden Oluyor?

Ağız kuruluğu, zaman zaman hepimizin başuna gelen, biz her ne kadar nedenini susuzluk olarak yorumlasak da, aslında farklı tıbbi sebepleri de bulunabilen, sonrasında da ağız kokusunu getiren problemler arasında yer almakta. Bu nedenle ağız kokusu problemi ile başa çıkmak önemli. Peki ağız kuruluğu neden oluyor? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde ağız kuruluğu nedenlerini öğrenebileceksiniz…

Ağız Kuruluğu Neden Oluyor?

• Susuzluk, ağız kuruluğu nedenleri arasında ilk sırada yer alır.
• Susuzluğu, gerginlik takip eder. Anksiyete problemi yaşayan gergin bireyler, daha çok ağızdan nefes alır. Bu sırada tükürük oluşsa da, oluşumundan önce buharlaşması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir; ve bu nedenle de ağız kuruluğu gündeme gelebilir.
• Hormonal nedenlerden dolayı da görülebilen problemin, hormon seviyesinin değiştiği menopoz döneminde daha sık yaşanmasına bu nedenle şaşırılmamaktadır.
• Ağız kuruluğu nedenlerinden bir diğeri de havaların soğuk olmasıdır. Bu gibi havalarda hepimiz zaman zaman ağızdan nefes alabiliriz.
• Kişinin geniz yolu dar ise, dolayısı ile burun tıkanıklığı durumu söz konusu ise, yine ağızdan nefes alınması, ağız kuruluğunu gündeme getirebilir.

Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri

• Bazı ilaçların, genizdeki sıvıyı azaltma, mukoza zarında bulunan kan damarlarını küçültme gibi etkileri bulunmaktadır. Sizi kısa zaman içerisinde rahatlattığını düşündüğünüz bu ilaçlar ilerleyen zamanlarda hem burun kuruluğu; hem de ağız kuruluğuna neden olmaktadır.
• Ağız bakımı sırasında kullandığınız, içeriğinde alkol bulunduran gargaralar bakterileri öldürebilir; ancak ağız kuruluğuna neden olduğunu da unutmamak gerekir. Ağız içindeki tükürük salgısının azalması hem diş eti hastalıklarına, hem de çürüklere neden olduğu için bu durum istenmemektedir.
• Mide ekşimesine neden olan reflü, sonrasında mide asidinin boğazdan çıkmasına neden olabilir; ve bu durum da kişinin solunum yollarında yanma, ve rahatsızlıklara sebep olur. Bu durumun, hem ağız kuruluğu, hem boğaz kuruluğuna neden olduğu unutulmamalıdır.
• İçeriğinde kafein bulunduran kahve, idrar gereksinimini sıklaştıracağından susuzluğa neden olabilir; ve dolayısı ile ağız kuruluğu problemi yaşayabilirsiniz.

Aft Nasıl Geçer?

• Şeker hastalığının ağız kuruluğuna sebep olan iki önemli nedeni bulunmaktadır. Bunlardan biri, sürekli yüksek olan kan şekeridir. Diğeri de, kişinin kendini yorgun hissetmesi, ve kilo kaybı yaşamasıdır. Bu unsurlar da sık idrara çıkma gereksinimi yaşatır, ve dolayısı ile vücut susuz kalma eğilimi gösterir.
• Romatoid artrit; ve deri veremi gibi bazı hastalıklar kişinin bağışıklık sistemini düşürürken, salgı bezlerinin azalmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız kuruluğu; ve hatta göz kuruluğu problemi gündeme gelebilir.
• Kafa travması geçiren bir kişi de ağız kuruluğu problemi yaşayabilir. Çünkü, salgı bezlerinden üçünü temsil edip uyaran sinirlerin ikisi başın iki yanında bulunmaktadır. Bunların kafa travması sonucu etkilenmesi, ağız kuruluğunu gündeme getirebilir.
• Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi; ve kemoterapi de ağız kuruluğu nedenleri arasında yer alır. Ve bununla birlikte ortalama 500 ilaç, ağız kuruluğu yan etkisi ile bizlere ulaşmaktadır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası