AFT Nasıl Geçer?

Pek çok kişinin başına bela olan AFT hakkında bilgileri yazımız içerisinde sizlere aktararak, AFT nedir, AFT nasıl geçer, AFT ve uçuk arasındaki fark nedir… gibi soruların yanıtlarını almanızı sağlamaya çalışacağız. Siz de sık sık ağız yaralarının oluştuğundan şikayetçi oluyorsanız, gelin zaman kaybetmeden AFT hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışalım…

AFT Nedenleri

AFT hakkında pek çok araştırma yapılmış olup, daha çok kadınlarda ortaya çıktığı, ağız yaraları anlamında bazen bir, bazen ise aynı anda farklı yerlerde bir kaç tane olabildiği ile ilgili verilere ulaşılmıştır. AFT nedenleri de tahmin edilebilir farklı sebeplere dayandırılmaktadır; ama kesin bir bilgiye de varılmış değildir. Biz genel olarak AFT nedenlerinin neler olduğunu gözden geçirelim…

• Stres, pek çok hastalıkta olduğu gibi AFT oluşumunda da etken nedenlerin en önemlilerinden ilkidir. Özellikle kadınların adet öncesi dönemde yaşadıkları stresin AFT oluşumuna neden olduğu belirtilmektedir.

• Ağız yaralarına neden olarak ağız içinin tahriş olmasından da söz etmek gerekir ki bazı yiyecekler ağız içini tahriş etmek adına önemli faktörlerdendirler. Patates cipsi, turunçgiller, baharatlı; ve tuzlu yiyecekler, yüzeyi pütürlü yiyecekler… AFT nedenleri arasında bulundukları gibi, alerji sebebi olabilecek çikolata, patlıcan, çavdar gibi yiyecekler de AFT’a sebep olabilmektedir. Bu nedenle, AFT oluştuğunda, buna neyin sebep olduğu, kişi tarafından takip edilebilmelidir.

• Ağız içi travmalar da AFT oluşumuna neden olabilirler. Yanağı, dili, ya da dudağı ısırmak, dişleri sert şekilde fırçalamak, protezlerin ağıza tam olarak yerleşmemesi gibi nedenler, AFT nedenleri arasında sayılabilmektedirler.

• Sodyum Lauryl Sulhate isimli, diş macununun içeriğinde bulunan, köpük miktarını arttırarak temizleme özelliğini fazlalaştıran madde, AFT nedenleri arasında etkin bir role sahiptir. Bu nedenle, eğer ağız yaralarından şikayetçi iseniz, bu maddenin az bulunduğu diş macunu kullanımına önem vermelisiniz.

• Bazı hastalıklar, AFT ile birlikte oluşuyor ise, bu durum AFT nedenleri arasında yer alan, bağışıklık sistemi zayıflığının göstergesi niteliğindedir. Söz konusu hastalıklar da AFT oluşumuna neden olabilirler.

• B12; ve Demir eksikliği ile birlikte, sigara kullanımı da AFT’a neden olabilmektedir.

AFT Nasıl Geçer? AFT Ve Uçuk Arasındaki Fark —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası